Om en text innehåller för långa meningar uppfattar vi det ofta som ett problem. Men har du tänkt på att en text med bara korta meningar också blir svår att läsa? En sådan text känns hackig, och det är svårt att få något flyt när man läser den.

I följande text har meningarna blivit för korta för att texten ska hänga ihop riktigt:

”Trots det fick adeln en hel del gjort. Men så fanns det billig arbetskraft också. En adelsfamilj hade 200 000 livegna. Ett människoliv var ett ting bland andra. Det kunde köpas och säljas på den här tiden.”

Texten får bättre flyt om du låter några av meningarna vara lite längre:

”Trots det fick adeln en hel del gjort. Men så fanns det billig arbetskraft också – en adelsfamilj hade 200 000 livegna. Ett människoliv var ett ting bland andra som kunde köpas och säljas på den här tiden.”

Anpassa meningarnas längd efter innehållet i dem. Den viktigaste meningen i ett stycke – huvudtanken – vinner i allmänhet på att presenteras i en kort och slagkraftig mening. Tillhörande förklaringar eller modifieringar däremot behöver oftast längre meningar för att fungera riktigt bra. Om du varvar korta och långa meningar på det här sättet ser dina läsare vad som är viktigt i texten och den blir lätt att läsa.

Jenny Forsberg

Om Klartext

Skriver du som en byråkrat? Bli proffs på att skriva på jobbet! Jag hjälper dig att skriva begripliga texter som chefen gillar och kunderna förstår.

Behöver du och din arbetsplats hjälp med texter? Ta hjälp av mig för att skriva eller språkgranska webbtexter, nyhetsbrev, rapporter eller kundbrev. Jag skriver också om texter till lättläst för målgrupper som har svårt att läsa vanlig text. Jag som skapar tydliga texter heter Jenny Forsberg, är examinerad språkkonsult i svenska och har hjälpt företag, myndigheter och andra organisationer att göra texter begripliga i mitt företag Klartext sedan 2002.

Kontakta mig och berätta vad du och din arbetsplats behöver hjälp med.

Anmäl dig till onlinekursen Skriv tydliga texter.
Share This