Språkbrevet Skriv klart:
Några ord att undvika
(5 november 2009)
Skriv klart tips som gör dig till en bättre skribent
Tipset: Några ord att undvika
När jag granskar texter stöter jag ibland på ord som inte alls är felaktiga men som ändå kan störa läsningen. Här har jag valt ut några exempel:
Då
Ordet då används ju på många olika sätt. Det användningssätt som kan störa läsningen är när läsaren inte vet om det ska betyda när eller eftersom.
Läs till exempel de här meningarna:
Även nätverken blir betydligt effektivare då det finns någon som ansvarar för att frågan blir löst.
Då myndigheten ska svara på allmänhetens frågor fungerar många gånger experter som en avlastning
Är det då som i när eller då som i eftersom? Förtydliga för läsaren genom att välja orden när eller eftersom istället för då.
Notera
Tänk på att ordet notera kan betyda flera olika saker. Om det kan vara det minsta osäkert hur ordet ska tolkas rekommenderar jag dig att använda till exempel lägga märke till eller anteckna istället.
Kring
När jag slår upp prepositionen kring får jag två betydelser:
1. med position i ring omslutande det givna föremålet
2. åt alla håll.
Så långt är allt väl. Men ibland ser jag texter där kring har fått ersätta alla möjliga prepositioner. Vad sägs till exempel om att diskutera kring en fråga, förhandla kring ett ämne eller göra studier kring ett system?
Om vi byter ut andra prepositioner mot kring riskerar vi att få en otydlig text med oklara samband. En diskussion kring en fråga kan låta som om man bara diskuterar andra saker men aldrig kommer till själva frågan.
Var alltså försiktig med att överanvända prepositionen kring. Om du är osäker på vilken preposition som hör till ett uttryck kan du med fördel slå upp det i konstruktionsordboken Svenskt språkbruk.
Talesättet
Vilket talesätt kan man krångla till så här?
Den förbindelse som vid ett första påseende tycks reducera distansen mellan A och B torde allt som oftast snarare utöka densamma.
Svaret hittar du längre ner.
Citatet
Den mänskliga hjärnan är som ett paraply – den fungerar bäst när den är öppen.
Walter Gropius
Vad menar du?
Går ditt budskap fram? Vill du kommunicera effektivt med kunder, medarbetare och partners?
Klartext
- skriver dina texter från grunden
- tar fram riktlinjer för enhetliga och effektiva texter inom din organisation
- språkgranskar och korrekturläser dina texter.
Ring Jenny Forsberg på 073-919 66 42
eller skicka e-post till: jenny@iklartext.se.
Läs mer på www.iklartext.se.
Och vilket var talesättet?
Genvägar är senvägar. |