Få – färre – färst. Det känns som ett naturligt sätt att komparera adjektivet . Men får man verkligen säga så?

Det är vi språkbrukare som bestämmer över språket. Om du bestämmer dig för att använda ordet färst så finns ordet. Det är upp till dig att sprida det och kanske få andra att använda det om du tycker att det fyller en funktion.

Färst rekommenderas av Språkrådet

Och uppenbarligen är det så pass många språkbrukare som använder det att även Språkrådet rekommenderar det. Så här säger de i sin frågelåda:

kompareras enligt Svenska Akademiens ordlista , färre, färst. Jämför med illa, värre, värst och stor, större, störst.”

Färst står i SAOL, Svenska Akademiens ordlista

Böjningsformen finns även med i av Svenska akademins ordlista, där det står så här:

”som superlativ kan man använda formen färst”

Var vill du använda färst?

Färst borde alltså accepteras även i de finare salongerna. Som du vet brukar jag rekommendera att använda ett språk som inte stör läsaren. Så fundera gärna på i vilka sammanhang du vill använda färst. Passar det i en formell text eller vill du snarare använda en omskrivning där?

Var kan du använda ordet för att sprida det mer – om du vill att det ska spridas?

Vill du ha effektiva och korrekta texter?

Vill du vara säker på att dina texter både är korrekta och kommunicerar rätt budskap? Jag språkgranskar, skriver och omarbetar svenska texter åt företag och myndigheter. Varmt välkommen att kontakta mig för att få ett kostnadsförslag.

Vill du som enskild skribent lära dig att skriva bättre texter? Det kan du göra i onlinekursen Skriv tydliga texter.

Jenny Forsberg

Om Klartext

Skriver du som en byråkrat? Bli proffs på att skriva på jobbet! Jag hjälper dig att skriva begripliga texter som chefen gillar och kunderna förstår.

Behöver du och din arbetsplats hjälp med texter? Ta hjälp av mig för att skriva eller språkgranska webbtexter, nyhetsbrev, rapporter eller kundbrev. Jag skriver också om texter till lättläst för målgrupper som har svårt att läsa vanlig text. Jag som skapar tydliga texter heter Jenny Forsberg, är examinerad språkkonsult i svenska och har hjälpt företag, myndigheter och andra organisationer att göra texter begripliga i mitt företag Klartext sedan 2002.

Kontakta mig och berätta vad du och din arbetsplats behöver hjälp med.

Anmäl dig till onlinekursen Skriv tydliga texter.
Share This